EĞİTİM DAĞARCIĞI
Aydın Tiryaki  2000
tiryaki@isbank.net.tr

egitim468.gif (3045 bytes)

orange01a.gif (250 bytes) MUSTAFA BALBAY orange01a.gif (250 bytes)
5 Eylül 2000 tarihli yazısından

http://www.cumhuriyet.com.tr
YAZININ ORİJİNALİ

GÜNDEM
MUSTAFA BALBAY
Kadir Gündüz'ün Karanlık Durumu!

...

Kadir Gündüz matematik öğretmeni. 18 yıl Uşak'ta öğretmenlik, yöneticilik yaptıktan sonra Ankara'ya geldi. Müdür olmaya hak kazandı. Boş bulunan Mamak İmam-Hatip Lisesi'ni tercih etti. 25 Ağustos 1998'de müdür vekili olarak göreve başladı. 15 Aralık 1999'da da asaleten atandı.

Yüzde 95'i gecekondu olan Mamak'ı isteyerek seçmişti. Okulda bayan öğretmenlerin büyük çoğunluğu derse türbanla giriyordu. Öğrencilerden önce onların sisteme uygun hareket etmesini sağlaması gerektiğini düşündü. 27 öğretmene önce mevcut yönetmelikleri anımsatan yazılar gönderdi. Okuldaki öğretmenlerin ve müdür dışındaki yöneticilerin tümü 7-10 yıldır buradaydı. Bir başka deyişle, kendi sistemlerini oturtmuşlar, yürüyorlardı.

Türbanlı öğretmenler başlangıçta Gündüz'ün uyarısını fazla ciddiye almadılar. Tavırlarını sürdürdüler. Bunun üzerine Gündüz, yönetmelikler çerçevesinde onlara önce disiplin cezası verdi, ardından idari ceza... İş, okuldan uzaklaştırmaya kadar vardı. Sen misin bunu yapan? Gündüz tehditler almaya başladı. Başlıca uyarı şuydu:

- Seni bu okulda yaşatmayız!

Öğretmenlerle mücadelede kazanan Gündüz oldu, hiçbirine ödün vermedi. Bazı öğretmenler de başlarını açmayı yeğleyip görevlerini sürdürdüler.

Müfettiş raporu... Sıra, öğrencilere gelmişti. Gündüz, öğrencilerle daha farklı bir diyalog içine girmeyi planladı:

- Konuşmak, anlatmak!

Öğrenciler, Mamak'taki aile çevresinin de etkisiyle durumlarını kolay kolay değiştiremeyeceklerini söylediler. Ama Gündüz çabaya devam etti. Bir yılın sonunda öğrencilerden şöyle bir toplu istek geldi:

- Anıtkabir'e gitmek istiyoruz...

Birlikte gittiler. Çoğunun yine başı örtülüydü. Olsun; Gündüz, mücadelenin sonunu getirmeye kararlıydı...

İşin resmi yanını da dikkate alan Gündüz, Kuran dersleri dışında başı kapalı dolaşan öğrencilerle ilgili uyarıları da zapta geçiriyordu...

Bu süreçte Gündüz, doğal olarak çeşitli soruşturmalar geçiriyordu. 2.9.1999'da bakanlık müfettişleri H. İlyas Kuyumcu ve Ahmet Raşitoğlu , Gündüz hakkında inceleme-soruşturma başlattılar, 20.10.1999'da bitirdiler.

Bir ay sonra bakanlık makamına müdür hakkında yapılması gerekeni ilettiler. 25 Haziran 2000'de de gereken yapıldı, Gündüz müdürlük görevinden alınarak eski statüsüne, matematik öğretmenliğine döndürüldü.

İki öğretim yılı boyunca yukarıda sıraladığımız çabaları sürdüren Gündüz'ün görevden alınma gerekçesi şuydu:

İrticayla yeterince mücadele etmemek!

Gerek Milli Eğitim'de gerekse öteki kurumlarda, önce karar mekanizmalarında sağlıklı bir oluşum, laikliğe inanmış bir kadro gerekiyor...

 

Eğitim Dağarcığı'nın bu alt sayfası 5 Eylul 2000 tarihinde hazırlanmıştır.
Son güncelleme : 11 Eylül 2000 Pazartesi 00:56

Click Here!