EĞİTİM DAĞARCIĞI Aydın Tiryaki 2000 tiryaki@isbank.net.tr

egitim468gorus.gif (3787 bytes)

AZ İNGİLİZCE BİLEN İNGİLİZCE ÖĞRETMENLERİ
Aydın Tiryaki 5 Ekim 2000

Okullarımızın birçoğunda, özellikle taşra okullarında en büyük eksiklerden biri İngilizce Öğretmenleri... Ancak okullarımızda bu dersler boş geçmiyor. Azıcık İngilizce bilen öğretmenlerimiz büyük bir özveri ile bu dersleri dolduruyorlar. Bu ülkemiz öğretmeninin alkışlanacak bir görev anlayışıdır. Ancak bu öğretmenlerimizin İngilizce bilgilerininin yetersiz olması eğitimimizde var olan sorunlara bir sorun daha ekliyor. Herşeyin en kolay belleklere kazındığı 10-11 yaşlarında yanlış öğrenilen bir yabancı dilin daha sonraki yıllarda düzeltilmesi çok çok zordur. Eğer bu öğrenciler ilerideki yıllarda bir İngilizce öğretmenine sahip olma şansı yakalasalar bile,  o yanlış söyleyişleri, o yanlış kuralları belleklerinden nasıl atacaklardır.

Yabancı dil eğitimini İlköğretimin 4. sınıfından başlaması çok olumlu bir karardı. Altyapı sorunları var gerekçesiyle bu uygulamadan asla vaz geçilmesin. Bu branşta yeterli öğretmen olmaması da ülkemizin gerçeklerinden biridir. Bunu da kabul ediyoruz. Bu derslerin boş geçmemesi için az İngilizce bilen öğretmenlerle doldurulmasından daha iyi bir çözüm olmadığınıda biliyoruz

İşte bu noktada Milli Eğitim Bakanlığına bir görev düşüyor. İlköğretimin 4. ve 5. sınıflarında teknolojiyi kullanmak.  Şu anda en ucuz yöntem VCD ve TV kullanmak. İlk aşamada 4. ve 5. Sınıflar için kitaplarla uyumlu VCD'ler hazırlatılsın. İngilizceyi az bildiği için, iyi niyetlerine karşın yarardan çok zarar veren öğretmenlerimiz bu teknolojiyi sınıfta kullansınlar ve öğretmenliklerini bu VCD'lerde verilen bilgileri sınıfa en iyi şekilde aktarmak için kullansınlar.

Birkaç yıl sonra okullarımızdaki bilgisayar olanakları arttığında VCD+TV yerini bilgisayarlar alacaktır. Bu sistem içinde,  kendisini geliştirme konusunda yetenekli olan öğretmenlerimiz, artık bu teknolojilere çok fazla gerek duymadan ders verecek duruma geleceklerdir.

Ülkemizdeki eğitimi ülkemiz koşullarını ve olanaklarını gözönüne alarak yürütmek zorundayız. Önemli olan kısıtlı kaynaklara karşın en iyiyi yaratmaya çalışmaktır. Bu toprağın insanlarının yoktan neler yarattığını unutmayalım.

AZ İNGİLİZCE BİLEN İNGİLİZCE ÖĞRETMENLERİ Aydın Tiryaki
Yazıldığı tarih: 5 Ekim 2000
1. Güncelleme:
2. Güncelleme:

Son güncelleme : 17 Mart 2001 Cumartesi 17:07

Click Here!