EĞİTİM DAĞARCIĞI Aydın Tiryaki 2000 tiryaki@isbank.net.tr

egitim468gorus.gif (3787 bytes)

ÖĞRENCİLERİN SAHTECİLİĞE ALIŞTIRILMASINA HERKES GÖZ YUMUYOR

DEVAMSIZLIK

Eskiden lise son sınıflarda ikinci dönem öğrenciler pek okula uğramazlardı. Şimdi buna bir de İlköğretim son sınıflar eklendi. Lise sınavlarına hazırlanan 8. sınıf öğrencileri son günlerde okulda yoklar. Lise son sınıfların alışkanlıkları her yıl artan bir katılımla sürüyor. Öğrencilerin belli bir devamsızlık hakkı var. Bu kadar uzun süre devamsızlığı nasıl sağlıyorlar.

SAHTE SAĞLIK RAPORLARI

Okula gelmemek için sahte sağlık raporları alıyorlar. Bu yaştaki çocuklar bunu kendi başlarına yapmıyorlar. Bu işi kimi zaman veliler yapıyor, kimi zamanda onların adına özel dersanelerin yaptığı söyleniyor.

VELİLER: Çocuklarına bu sahte raporları alarak onlara yapabilecekleri en büyük kötülüğü yapıyorlar. Daha 13-14 yaşındaki bir çocuğa "Oğlum (ya da kızım), sana rapor alalım da dersaneye git, sınava hazırlan" diyecek  kadar sorumsuz veliler olur mu? Oluyor, hem de binlerce. Bunu da çocuklarına iyi bir eğitim geleceği sağlamak adına yapıyorlar. Bunun açıklaması şudur: "Bak kızım (ya da oğlum), sana iyi bir gelecek sağlamak istiyoruz. Bunun için bu sınavı kazanmalısın. Bu sınav senin için herşeyden önemli. Bu sınavı kazanman için herşeyi yapabiliriz. Sana sahte rapor da alırız. Başarmak için her yol mübahtır.

Bu çocuklar büyüdükleri zaman, işadamı olduklarında bankaları hortumlayacaktır. Devlet memuru olduklarında rüşvet alacaklardır. Doktor olduklarında hiç düşünmeden sahte raporlar vereceklerdir.

HEKİMLER: Bu yaştaki çocuklara sapasağlam olduklarını göre göre nasıl sahte rapor verebilirler. Bu sahte raporlar karşılığında haksız bir kazanç elde ettiklerini hiç sanmıyorum, bunu sırf çocuklara iyilik olsun diye yapıyorlar. Ancak çok kötü yapıyorlar.

OKUL YÖNETİCİLERİ VE ÖĞRETMENLER: Okul müdürleri ve öğretmenler bu durumu tüm ayrıntılarına kadar biliyorlar. Ancak yapacakları hiçbirşey yok. Öğrenci raporlu olduğu günlerde okula bile geliyor. Zaten "hasta" olduğu varsayılan günlerde ya dersanede ya da sokaktalar.

MİLLİ EĞİTİM  BAKANI : Bakan için iki durum sözkonusu:
1- Durumu bilmiyor olabilirler. Bu kadar yaygın bir hastalığın farkında olamayan Milli Eğitim Bakanı istifa etmelidir.
2- Durumu biliyor ve gözyumuyor olabilir. Bu kadar büyük rezalete gözyumuyorsa o zaman çok daha çabuk istifa etmelidir.

SAĞLIK BAKANI : Şimdilik sağlık bakanının bir hatası yok diyelim. Onun sorumluluğu Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bu sahte raporların incelenmesi için bir istek gelirse o zaman başlar.

CUMHURİYET SAVCILARIMIZA ÇAĞRI

Savcılarımızı göreve çağırıyoruz. Çocuklarına kötü örnek olan veliler, bu sahte raporları veren hekimler, buna göz yuman okul yöneticileri ve bakanlık yetkilileri hakkında bir an önce soruşturma başlatın. Umudumuz bağımsız yargıda.

SONUÇ

ÖĞRENCİLERİN SAHTECİLİĞE ALIŞTIRILMASINA HERKES GÖZ YUMUYOR. BU SORUNU ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ.

 

ÖĞRENCİLERİN SAHTECİLİĞE ALIŞTIRILMASINA HERKES GÖZ YUMUYOR  Aydın Tiryaki
Yazıldığı tarih: 30 Mayıs 2001
1. Güncelleme:
2. Güncelleme:

Son güncelleme : 30 Mayıs 2001 Çarşamba 23:47

Click Here!