EĞİTİM DAĞARCIĞI Aydın Tiryaki 2000 tiryaki@isbank.net.tr

egitim468gorus.gif (3787 bytes)

OKULU ÖĞRETMENLER YÖNETSİN
OKUL MÜDÜRÜ ÜNVANI KALDIRILSIN
Aydın Tiryaki

İlköğretimde ve liselerde her okulda bir müdür ver ve okulun öğrenci sayısına bağlı olarak da birkaç müdür yardımcısı. Bu müdürler ve yardımcıları hiç denilecek kadar az sayıda derse girerler ve eğitimin bürokrasisiyle uğraştıkları varsayılır.

Eğitimimizin en büyük sorunlarında biri bu MÜDÜR kavramıdır. Okulu öğretmenler yönetmelidir. "Şu anda müdürlük yapanların hemen hemen hiçbiri öğretmen değildir." demek yanlış olmaz. Bu kişilerin hepsi bir zamanlar öğretmendi. Ancak uzun yıllar yalnızca müdür yardımcılığı ve müdürlük yaptıkları için öğretmenliği unutmuşlardır. Haftada birkaç saat ders vererek "yasak savma" şeklinde yapılan öğretmenlik, öğretmenlik yapmak sayılmaz.

Bu konuda reform gereklidir.

  1. "Müdürlük" ünvanı kaldırılsın, her okulda bir "Başöğretmenlik" ünvanı olsun.
  2. Başöğretmen okulun yönetiminden sorumlu olsun ancak şu andaki gibi bürokratik yapısı olmasın.
  3. Başöğretmenin yardımcıları oldun, şu andaki müdür yardımcıları gibi...
  4. Baş öğretmen ve yardımcıları şu anda olduğu gibi 4-8 saat gibi hiç denilebilecek kadar az sayıda derse girmesin, bir öğretmen kaç saat giriyorsa o kadar derse girsin. Öğretmenlikten kopmamak için haftada 15 saat ders gereklidir.
  5. Şu anda yaptıkları işleri ne zaman yapsınlar. Aslında yapılmakta olan çok iş yoktur. Bu da azaltılmalıdır. Burada görev Milli Eğitim Bakanlığı'na düşüyor. Bürokrasiyi azaltsın. (Bürokratlardan bürokrasiyi azaltmasını ummak hayal mi acaba?)

SONUÇ: ARTIK OKULLARIMIZDA MÜDÜR DİYE ADLANDIRILAN GÖREVLİLER OLMASIN.

OKULU ÖĞRETMENLER YÖNETSİN... OKUL MÜDÜRÜ ÜNVANI KALDIRILSIN Aydın Tiryaki
Yazıldığı tarih: 16 Eylül 2000
1. Güncelleme:
2. Güncelleme:

Son güncelleme : 17 Mart 2001 Cumartesi 17:07

Click Here!